KİMYASAL PEELİNG

KİMYASAL PEELİNG

Cildin zarar görmüş tabakasının değişik kimyasal maddelerin farklı konsantrasyonlarda kullanılarak soyulması işlemine peeling adı verilir. Kimyasal peeling TCA, rezorsin, laktik asit, sitrik asit, glikolik asit gibi birçok maddeyle yapılabilir. Bu yöntemlerden hangisinin hastaya uygulanacağına hekim karar vermelidir. Peeling öncesinde hasta-doktor beklentileri, hastanın ulaşmak istediği iyilik hali, elde edilebilecek iyileşmenin seviyesi, hastanın tıbbi geçmişi, hastanın daha önce kullandığı ürünler tedavinin başarısı açısından önemlidir. Hastanın yaşı, cilt tipi, cinsi, vücudunda düzeltme ihtiyacı gördüğü bölgelere göre kimyasal maddenin konsantrasyonu, süresi ve seans sayısı hekim tarafından ayarlanır. Ortalama seans sayısı 8-10 arasındadır.
 

KİMYASAL PEELİNG HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Kimyasal peeling, güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizgilerin hafifletilmesi ve kalın çizgilerin inceltilmesi, leke tedavisi, sivilce tedavisi, sivilce izlerinin hafifletilmesi, cildin yumuşaklığının artırılması ile, kuru kaba yapısının giderilmesi, parlaklığının artırılması amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Biz hastalarımızın cildinde hiçbir problemi olmasa dahi kış mevsimine girerken bir kaç seans kimyasal peelingi cildini yenilemek amacıyla öneriyoruz. Kimyasal peeling uygulaması sonrası, cilt daha parlak bir görünüme kavuşmaktadır. Leke ve sivilce izlerinin tedavisinde kimyasal peeling uygulamaları lazer tedavisiyle kombine edildiğinde son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.KİMYASAL PEELİNG HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAZ?

Aktif herpes enfeksiyonu (uçuk) bulunan, yeni operasyon geçirmiş, radyoterapi veya kemoterapi gören kişilerde ayrıca son bir ayda krioterapi (soğuk tedavisi) uygulanması durumunda ve cildin hassasiyetini artıran bazı ilaçların kullanımı sırasında, uygulama yapılacak olan alanda enfeksiyon, sedef, mantar gibi rahatsızlığı olanlarda kimyasal peeling uygulanmamalıdır.

 

KİMYASAL PEELİNG İÇİN EN UYGUN ZAMAN NEDİR?

Kimyasal peeling sonrası güneşten korunmak çok önemlidir. Bu nedenle peeling için en uygun zaman kış aylarıdır.

 

SEANS ARALIKLARI NE OLMALIDIR?TOPLAM SEANS SAYISI NEDİR?

Kimyasal peeling uygulamasında seans aralıkları 15 gün ile 1 ay arasında değişmektedir. Kimyasal peeling işlemi cildi canlandırmak ve yenilemek için uygulanıyorsa bir kaç seans yeterli iken, leke, akne izi, ince kırışıklık gibi rahatsızlıkların tedavisi için daha fazla seans gerekecektir.

 

KİMYASAL PEELİNG SONRASI CİLT NASIL KORUNMALIDIR?

Kimyasal peeling uygulandıktan sonra o bölgeye güneşe maruz bırakılmamalı, mutlaka güneş koruyucu kremler, nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ayrıca tahriş yapabilecek her türlü etkiden korunmalıdır.

 

KİMYASAL PEELİNG SONRASI OLUŞABİLECEK YAN ETKİLER NELERDİR?

Kimyasal peeling öncesi hastanın cildi iyi değerlendirilir ve hangi peeling ajanının kullanılacağına doğru karar verilirse komplikasyon beklemeyiz. Yine de bazen hassas ciltlerde reaksiyon görülebilmektedir.

POPÜLER UYGULAMALAR

SON YAZILAR


ETİKETLER

Yasal Uyarı

Bu web sitesi Özel Estera Polikiliniği Muayenehanesi'nde uygulanan işlemlerin tanıtımı niteliğinde değildir ve herhangi bir tıbbi dayanak oluşturmaz. Reklam ve ticari amaç gütmemektedir. Genel medikal estetik uygulamaları konusunda bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Ziyaretcilerin bu uyarıları okuyup anladığı ve kabul ettiği varsayılır.
Bu uyarıları kabul etmiyorsanız siteden çıkmak için TIKLAYINIZ.