FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASI

Fraksiyonel mikroiğneli bipolar radyofrekans  uygulaması, cilt gençleştirmede vazgeçilmez ve en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Altın iğne tedavisi olarak da bilinmektedir. Uçlarındaki mikro iğneler ile epidermisde yani üst deri tabakasında küçük delikler açarken yalıtımlı iğne uçlarında oluşan radyofrekansın ısı etkisi ile dermal koagülasyon sağlarlar. Bu yöntemle altın iğneler ile iletilen radyofrekans enerjisi sayesinde cilt altı 60 dereceye kadar ısınmaktadır. Bu ısınma sayesinde cilt altında doku iyileşmesini sağlayan hücreler çoğalır ve cildin kendini onarma mekanizması çalışmaya başlar. Kolajen sentezi artar.  İğnelerin sadece uç kısmında ısı etkisi olduğu için de  cildin üst yüzeyi olan epidermis korunmuş olur.

Ciltte sıkılık artar, yüz ovali toparlanır, kırışıklıklar azalır, parlaklık artar, lekelerde de azalma olur. Cildiniz daha genç bir görünüme kavuşur. Çatlak, akne ve ameliyat izleri için yapılan uygulamalarda da olumlu sonuçlar alınır. Fraksiyonel iğneli radyofrekans aynı zamanda yağ bezlerinde de küçülmeye sebep olduğundan ciltteki yağlanmayı azaltıp gözenekleri ve sivilceleri azaltır.

Fraksiyonel iğneli bipolar radyofrekans uygulaması epidermisde hasar yaratmaksızın dermisde kollajen ve elastik dokunun artışını sağlarlar. Böylece kırışıklıkların azalmasına, cildin uzun süreli sıkılaşmasına ve izlerin azalmasına yardımcı olur. Acının az hissedilmesi için uygulama öncesi anestezik bir krem uygulanır. İğnelerin uzunlukları inilmek istenen derinliğe göre 0.5 ila 3.5 mm arasında değişir.

Tedavi edilmek istenen duruma göre 3-4 hafta aralıklarla olmak üzere 3-6 seans arası uygulanır. Kolajen sentezi 1-2 ay içerisinde başlayacağından uygulamadan yaklaşık bir ay sonra olumlu etkiler gözlenmeye başlar.

Uygulama sonrası oluşacak kızarıklık ve şişlik uygulanan enerjiyle bağlantılı sadece birkaç saat sürer. Fraksiyonel lazerlerdeki gibi bir kabuklanma olmadığından kişi sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilir. Her mevsimde uygulama yapmak mümkündür. Koyu tenli kişilere de rahatlıkla uygulanır.

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans sisteminin en çok kullanıldığı alanlar aşağıda sıralanmıştır.

Cilt gençleştirme, cilt yenilemede

Yüz germede (lifting)

Elastikiyet kaybında cilt sıkılaştırma amacıyla

Yüz ovalinin düzeltilmesinde

Boyun toparlamada

İnce kırışıklık tedavisinde

Akne, ameliyat ve skar izlerinin tedavisinde

Genişlemiş gözenek tedavisinde

Çatlak tedavisinde,

Cilt tonusunun düzenlenmesinde

Saç dökülmelerinde

Yüz telenjektazi (kılcal damar genişlemeleri)

 

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Tüm yaş gruplarında uygulanabilir

Morarma, kanama gibi yan etkiler gözlenmez

İğne izi kalmaz

 

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASI HANGİ SIKLIKTA YAPILIR? TOPLAM SEANS SAYISI NE KADARDIR?

Uygulama 3-4 haftada bir olmak üzere toplam 3-6 seans arasında değişmektedir.

 Seans sayısı, cildin yapısına ve uygulamanın hedefine göre değişiklik gösterir.

Gözenek sıkılaştırmak ve elastikiyet kaybını önlemek için yapılıyorsa 3 seans yeterli iken,

 skar, akne izi ve leke tedavisi gibi durumlarda daha fazla seanslar gerekebilmektedir.

 

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASI KİMLERE YAPILAMAZ?

Hamilelik şüphesi olan kişilere ve hamilelere

Trombosit sayısı ikiyüzellibinden az olan hastalarda

Kanama pıhtılaşma bozukluğu olanlarda

Kan sulandırıcı kullananlarda

Uygulama alanında yaygın cilt hastalığı olanlarda

Lokal veya sistemik enfeksiyonu olanlarda


Kanser hastaları, radyoterapi ve kemoterapi alan kişilere

Kalp pili olan hastalara uygulama

 Epilepsi (Sara) hastalarına

Akut enfeksiyon durumlarında, uygulama yapılması sakıncalıdır.

 

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASI ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Fraksiyonel mikroiğneli  uygulaması öncesinde alkol alınmamalıdır. En az 3 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Hasta uygulama öncesinde güneşe maruziyetten, solaryumdan, ışık hassasiyeti yapan ilaçlardan (izotretinoin, tetrasiklinler, kinolonlar..), cildi tahriş eden uygulamalardan (peeling gibi) kaçınmalıdır.

Hasta dönem dönem uçuk çıkarıyorsa, bu uygulama uçuğu tetikleyebilir. Uygulama öncesinde hasta bu konuda hekimini mutlaka bilgilendirmelidir.

Aynı şekilde akne sorunu varsa, sivilcelerde ilk hafta artma gözlenebilir. Bu nedenle antibiyotik tedavisi başlamak gerekebilir.

 

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASI AĞRILI MIDIR? İŞLEM SÜRESİ NE KADARDIR?

Uygulama ağrılı değildir. Ancak bazen  ağrı eşiği düşük olan hastalarımız için lokal anestezik pomadlar kullanmak durumunda kalabiliyoruz. İşlem yaklaşık olarak 30 dk ile 45 dk arasında sürer. İşlem sonunda hafif yanma olabilir. Cildi sakinleştirici ve yatıştırıcı özel kremlerle yanma etkisi daha da azalabiliyor.

 

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASI NASIL BİR İŞLEMDİR?

Mikroiğneli fraksiyonel radyofrekans (scarlet) uygulaması cildin çok iyi temizlenmesi ve dezenfeksiyonu ile başlar. Hastanın cildine ve uygulanacak programa göre doz ve derinlik ayarlaması yapılır. Her seansta tek kullanımlık, kişiye özel başlıklar kullanılır. Bu başlıkların takıldığı problarla  tüm yüz, boyun bölgesi veya el üstü gibi bölgelerde uygulama yapılır. Çoğu kez aynı bölgeye birden fazla tarama yapılır.

 İşlem yaklaşık 40-45 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında tekrar dezenfeksiyon yapılarak, antibiyotikli kremler ve güneş koruyucu kremler uygulanır. Hastaya cildinin bundan sonraki bakımı hakkında bilgi verilir.

İşlem sonunda hafif kızarıklık ve minik kabuklanmalar görülebilir. O nedenle işlemden sonra 3-4 gün süreyle yara bakımı sağlayan kremler ve güneş koruyucular kullanılmalıdır. İşlemden sonraki gün banyo, deniz ve güneş banyosu yapılmamalıdır.


 FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Uygulama sonrası ilk 24 saat işlem gören bölgeye su temasının olmaması gerekir. 2. gün su ile temas edilebilir ancak suyun sıcak olmaması gerekir. 1 hafta süre ile cildi tahriş edebilecek işlemlerden uzak durulmalıdır.
Uygulama sonrası cildi destekleyip iyi bir şekilde nemlendirecek bir krem kullanılmalıdır.
Uygulama sonrası güneşten koruyucu mutlaka kullanılmalıdır.

Altın iğneler mikro seviyede derinizin altında radyo frekans enerjileri uygulayarak daha sıkı ve genç bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildinizin gevşeyen, kırışan bölgelerinin dışında sivilce ve cilt lekeleriniz için de uygulama yaptırabilirsiniz.

Bu yöntemle iğneler cilt altına ilettiği radyofrekans dalgaları ile ısıyı 60 dereceye kadar çıkartır. Cilt yüzeyinizde herhangi bir zarar oluşmayacağı gibi, bu yöntem direk kolajenin üretildiği bölgeye ulaşıyor, bu dokuyu tahrik ederek, doğal bir yara iyileşme süreci başlamış oluyor. Böylece cilt kendini yenileyerek onarmaya başlıyor.

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS UYGULAMASININ NE GİBİ YAN ETKİLERİ GÖZLENİR?

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması doktor gözetimi altında ve uygun eğitimli kişiler tarafından yapıldığında fazla yan etkisi olan bir tedavi değildir. Son derece güvenilirdir. Yaz aylarında dahi yapılabilir. Ten rengi kısıtlayıcı bir faktör değildir.

Uygulama sonrasında birkaç saat süren kızarıklık dışında bir yan etki beklemiyoruz. Hasta tedavi sonrası kendisine yapılan cildini koruyucu önerilere dikkat ettiği taktirde hiçbir sorunla karşılaşmayacaktır.

POPÜLER UYGULAMALAR

SON YAZILAR


ETİKETLER

Yasal Uyarı

Bu web sitesi Özel Estera Polikiliniği Muayenehanesi'nde uygulanan işlemlerin tanıtımı niteliğinde değildir ve herhangi bir tıbbi dayanak oluşturmaz. Reklam ve ticari amaç gütmemektedir. Genel medikal estetik uygulamaları konusunda bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Ziyaretcilerin bu uyarıları okuyup anladığı ve kabul ettiği varsayılır.
Bu uyarıları kabul etmiyorsanız siteden çıkmak için TIKLAYINIZ.