DOLGU UYGULAMALARI

DOLGU UYGULAMALARI

Dolgu maddeleri deri altına enjekte edilerek yapılan yüz dolgu estetiği, derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir.

Günümüzde pek çok dolgu malzemesi mevcuttur. Kullanılacak dolgu maddesi FDA (Food and Drug Administration) onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle dolgu seçiminde son derece dikkatli olunmalı, doktorunuzdan size hangi dolgu malzemesinin kullanılacağı, FDA onayının olup olmadığı konusunda bilgi alınmalıdır. Tüm kozmetik uygulamalarda esas alınması gereken doğal görünüm burada da hedeflenmelidir.

Dolgu uygulamasında amaç, her yağ dokusunun azaldığı bölgeye doldurmak değil hastanın ifadesini bozmadan, yaşlılık belirtilerini ortadan kaldıracak şekilde belli bir estetik kaygı ve sanatsal bakış açısıyla bunu yapabilmektir.

Yüz dolgusu sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Yüze dolgu estetiği ileyüzdeki yorgun ifade giderilir. Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Hyalüronik asit gençlerde daha fazla bulunur ve cilde parlaklık, gerginlik ve canlılık verir. Yaşlanma süreci ile beraber hyalüronik asit miktarında azalma olur. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıkların giderilmesinde yüz dolgusu başarıyla kullanılabilir. Dolgu enjeksiyonu dudak bölgesinde dudağa daha dolgun ve genç görünüm sağlamak amacı ile  uygulandığı gibi ciltteki derin yara ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilmektedir.

Yüz dolgusu kırışıklık, iz veya sarkmanın olduğu bölümün altına derideki çöküklüğü gidermek amacı ile yapılır. Yüzde uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir. Bu bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır veya kaybolur. Bazen dolgu maddesinin kollajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir. Klinik deneyimim özellikle gözenekli ve yağlı ciltlerde hyaluronik asit içeren dolgu malzemelerinin ciltte sadece mekanik bir doldurma işlemi yapmadığı, aynı zamanda iyileştirme etkisinin de olduğu yönündedir.

KAÇ ÇEŞİT DOLGU MALZEMESİ VARDIR?

Dolgu maddeleri, silikon, polimetilmetakrilat, kalsiyumhidroksiapatit veya hyaluronik asit gibi içeriklere sahiptir.  Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın FDA onayının olması çok önemlidir.

 

DOLGU MALZEMELERİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Dolgu malzemelerinin, kısa süreli (3 aydan az), orta süreli (3-12 ay) ve uzun süreli (12-24 ay olmak üzere değişik dayanıklılık süreleri vardır.

 

DOLGU HANGİ BÖLGELERE UYGULANABİLİR?

• Yüze genç bir ifade vermek

• Alın çizgileri ve kaş arası çizgilerde

• Ağız etrafındaki ve dudak üzerindeki kırışıklıklarında

• Nasolabial çizgilerde (Burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklık)

• Ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıklarda

• Elmacık kemiklerini belirginleştirmek amacıyla

• Dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi başlıca kullanım alanlarıdır.

• Sivilce izlerini ve yara izlerini gidermek

• Burun kaldırmak

 

DOLGU UYGULAMASI AĞRILI MIDIR?

Dolgu uygulaması çok ağrılı bir işlem değildir. Bazı hastalarımızda hiç lokal anesteziye ihtiyaç duymazken, bazı hastalarımızda bölgeyi lokal anestezik pomadlar veya enjeksiyonla uyuşturmak gerekebiliyor.

 

DOLGU UYGULAMA SÜRESİ NE KADARDIR?

Uygulama süresi yaklaşık olarak 20-30 dakikadır. Hasta sonrasında günlük yaşantısına dönebilir.

 

DOLGU NASIL UYGULANIR?

Dolgu, kırışıklığın olduğu veya yağ dokusu kaybı nedeniyle hacim verilmesi gereken bölgeye, küçük iğneler veya kanüller yoluyla uygulanır. Kanülle uygulama yapıldığında, özellikle künt uçlu olduğu için herhangi bir kanama, morarma gibi yan etki gözlenmez. Ayrıca değişik uzunluklarda olduğu için hedef bölgeye ulaşmak daha kolay olacaktır. Göz altı dolgularında bu nedenlerle kanül daha çok tercih edilir.

 

DOLGUNUN ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Dolgu uygulaması sonrasında sonuç hemen gözlenir. Bir kaç hafta içinde dolgu uygulanan bölgedeki ödem kaybolur, dolgu dokuyla bütünleşir ve daha güzel bir görüntü ortaya çıkar.

Yaklaşık 15 gün ila 1 ay arasında dolgu alanı tekrar doktoru tarafından kontrol edilmeli ve eğer ihtiyaç varsa küçük düzeltmeler  yapılmalıdır. Uygulama sonrası hasta günlük yaşantısına devam edebilir.

 

DOLGUNUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Yapılan bir dolgunun etki süresi kişiden kişiye değişir. Cildinin yapısı en önemli faktörlerden birisidir. Aynı dolgu yağlı cilde sahip bir kişiye uygulandığında daha uzun sürerken, kuru cilde sahip kişide daha kısa ömürlü olabilmektedir. Ayrıca çevresel faktörler de çok önemlidir.  Ayrıca hamam, sauna gibi sıcak ortamlarda fazlaca kalma dolgunun ömrünü kısaltır.  Sıcak yerleşim merkezlerinde dolguların ömrü daha kısa olmaktadır. Aynı bölgeye tekrarlayan uygulamalar sonrası sürelerinin uzadığı gözlemlenmiştir. Genellikle, ilk uygulamalardan 6-8 ay sonra, tekrarlayan uygulamalardan sonra ise yılda bir kez uygulama yapılması uygun olacaktır. Bazı cilt tiplerinde bu süre daha da uzayabilir.

DOLGU UYGULAMASI  SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Uygulama alanına bir kaç saat temas edilmemeli, en az 24 saat makyaj yapılmamalı, 1 hafta süreyle bölgeye masaj yapılmamalı, 1 hafta süreyle yoğun spor, sauna, hamam, jakuziden kaçınılmalıdır. Dudak dolgusu yapıldıysa 24 saat  çok sıcak ve soğuk yiyecekler ve içeceklerle temas edilmemelidir. Dudak ve yanak çizgilerine dolgu öncesi anestezi yapılmışsa birkaç saat herhangi bir şey yenilmemelidir.

 

DOLGU  KİMLERE UYGULANMAMALIDIR?

Trombosit sayısı ikiyüzellibinden az olan hastalarda

Kanama pıhtılaşma bozukluğu olanlarda

Kan sulandırıcı kullananlarda

Uygulama alanında yaygın cilt hastalığı olanlarda

Lokal veya sistemik enfeksiyonu olanlarda uygulama yapılmaz.

 

DOLGU UYGULAMASI SONRASINDA GÖRÜLEBİLECEK YAN ETKİLER NELERDİR?

Uygulama alanında geçici olarak şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet gözlenebilir. Bu yan etkiler kısa sürede geçecektir. Özellikle ileri yaştakilerde damarlar zayıf olduğu için kolay morluk oluşur. İşlemden önce parasetamol dışındaki ağrı kesiciler, aspirin, kan sulandırıcılar kullanılmamalıdır. Dolgu malzemesi olarak hyalüronik asit kullanılıyorsa, uygulanan bölgede ödem görülebilir. Bu geçici bir durumdur, kısa süre sonra ödem kendiliğinden geriler.

POPÜLER UYGULAMALAR

SON YAZILAR


ETİKETLER

Yasal Uyarı

Bu web sitesi Özel Estera Polikiliniği Muayenehanesi'nde uygulanan işlemlerin tanıtımı niteliğinde değildir ve herhangi bir tıbbi dayanak oluşturmaz. Reklam ve ticari amaç gütmemektedir. Genel medikal estetik uygulamaları konusunda bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Ziyaretcilerin bu uyarıları okuyup anladığı ve kabul ettiği varsayılır.
Bu uyarıları kabul etmiyorsanız siteden çıkmak için TIKLAYINIZ.