CİLT YAŞLANMASI - CİLT YENİLEME- CİLT GENÇLEŞTİRME

CİLT YAŞLANMASI - CİLT YENİLEME- CİLT GENÇLEŞTİRME

Yaşlanma kuşkusuz doğadaki bütün canlılar için beklenen, kaçınılmaz ve aynı zamanda umut ettiğimiz bir durumdur. Zira herkes sağlıklı bir şekilde yaşlanabilmeyi diler. Yaşlanma sürecinde tüm organ fonksiyonlarında azalma gözlenir. Yaşlanma ilk önce en büyük organımız olan ve bir nevi dış etkenlere karşı vücudumuzu koruyan deriden başlar.

 

CİLT YAŞLANMASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Cilt yaşlanması iki farklı şekilde gerçekleşir. Bunlardan birincisi geçen zamana bağlı kronolojik yaşlanma diğeri ise ekstrensek yani çevresel nedenlerle olan yaşlanmadır. Kronolojik yaşlanma içsel nedenlerle olan genetik kodlarımızla ilgili kendiliğinden olan ve doğal olarak gelişen yaşlanmadır. Ekstrensek yaşlanma ise ultraviyole ışınları, egzos, endüstriyel atıklar kötü ve yetersiz beslenme, sigara, aşırı alkol kullanımı, yer çekimi gibi çevresel etkenlere bağlıdır.

Vücudumuzda serbest radikallerin birikmesi, antioksidanlarda azalma yaşlanma sürecini hızlandıran içsel faktörlerdir. Stres, sigara, UV, hava kirliliği, radyasyon, yıkım yapan ilaçlar,  serbest radikallerin artmasının DNA hasarı yaparak yaşlanma sürecini hızlandırması en çok kabul gören yaklaşımlardan birisidir. Serbest oksijen radikalleri, ortaya çıkış nedenleri ne olursa olsun hücre harabiyetine yol açarak yaşlanma sürecini hızlandırırlar.

 

FOTOYAŞLANMA NEDİR?

Ekstrensek nedenlerin %80-90'ı ultraviyole ışınlarına bağlıdır. Güneş ışınlarına bağlı oluşan yaşlanmaya fotoyaşlanma adını veriyoruz. Ultraviyole ışınlarına bağlı olarak oluşan fotoyaşlanma özellikle yüz, boyun, eller, kollar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde daha hızlı olur. Dolayısıyla kişileri sağlık anlamında olduğu kadar sosyal olarak da etkileyen bir durumdur. Güneşten korunmak bu nedenle çok önemlidir.

 

YAŞLANMAYLA BİRLİKTE CİLDİMİZDE GÖZLENEN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Yaşlanma süreci 25-30'lu yaşlarda başlar. Her 10 yılda cilde rengini veren melanosit hücrelerinde %10-15 azalma gözlenir. Yaşlanma süreciyle birlikte derimizin epidermis denilen üst tabakasında incelme, yine melanositlerde azalma görülür.

Kollajen, derinin kuru ağırlığının %80'ini oluşturur ve deriye gerilme özelliği kazandırır. Bunun yanında elastin deriye esneklik kazandırır. Yaşlanmayla birlikte kollajen ve elastin yapısında değişiklikler ve miktarlarında azalma görülür. Hyaluronik asit miktarında azalmayla birlikte cildin nem tutma kapasitesi azalır. Bir hyaluronik asit molekülü hacminin 1000 katı kadar su tutma özelliğine sahiptir. Kollajen ve elastin sentezi östrojen tarafından kontrol edildiği için de bu hormonlardaki azalma deride kuruluk, gevşeme, elastikiyet kaybı, deride incelme ve ince veya derin kırışıklıklar, yüzün belirli kısımlarında yağ dokusunda kayıp  şeklinde kendini gösterir. İlerleyen zamanla birlikte dudak ve yanak çizgilerinde belirginleşme, elmacık kemiği ve göz altında yağ dokusunda azalma, göz kapağında düşüklük, yüz ovalinde  bozulma şeklinde kendini gösterir.

 

CİLT YAŞLANMASINI ENGELLEMENİN BİR YOLU VAR MIDIR?

Yaşlılığı tamamen engellemek mümkün değildir. Fakat uygun koruyucu ve destekleyici tedavi yöntemleri ile süreci yavaşlatmak büyük olasılıkla mümkündür. Yaşlanmayı önleyici, cilt yenilenmesini sağlayan tedavi yöntemleri tamamen bu temel prensipler üzerine kurgulanmıştır. Güneşten koruyucu kremler, E ve C vitamini, betakaroten ve flavonoidler gibi antioksidan destekleri, bir çeşit A vitamini derivesi olan Retinoid ve özellikle postmenapozal kadınlarda hormon destek tedavileri önemlidir. Bunlarla birlikte cilde lokal olarak uygulanan yöntemlerde mevcuttur. Bunları kısaca şu şekilde sınıflandırabiliriz.

 

KİMYASAL PEELİNG

DERMAROLLER-DERMAPEN

PRP

MEZOTERAPİ

HYALÜRONİK ASİT ENJEKSİYONLARI

(IŞIK DOLGUSU

GENÇLİK AŞISI

NCTF 135 HA)

FİBROCELL

FRAKSİYONEL MİKROİĞNELİ RADYOFREKANS

FRAKSİYONEL KARBONDİOKSİT LAZER UYGULAMALARI

PDO İPLERLE CİLT GENÇLEŞTİRME

FOKUSLU ULTRASONOGRAFİ(HIFU)

POPÜLER UYGULAMALAR

SON YAZILAR


ETİKETLER

Yasal Uyarı

Bu web sitesi Özel Estera Polikiliniği Muayenehanesi'nde uygulanan işlemlerin tanıtımı niteliğinde değildir ve herhangi bir tıbbi dayanak oluşturmaz. Reklam ve ticari amaç gütmemektedir. Genel medikal estetik uygulamaları konusunda bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Ziyaretcilerin bu uyarıları okuyup anladığı ve kabul ettiği varsayılır.
Bu uyarıları kabul etmiyorsanız siteden çıkmak için TIKLAYINIZ.